2022 m. spalio 28 dieną 7a ir 7c klasės mokiniai su auklėtojomis Daiva Rimšiene ir Alma Vitėniene dalyvavo orientaciniame žaidime - pasivaikščiojime po Trakus – karaimų sostinę. Šio žaidimo metu treniravome ne tik kūną, bet ir smegenis, kadangi maršruto punktus turėjome rasti patys, gaudami užuominas iš mūsų virtualaus gido Braino, tokiu būdu lavinome orientavimo įgūdžius. Į žaidimą labai aktyviai įsitraukė ir mokiniai, ir auklėtojos.
Keliaujant Galvės ežero pakrante, sužinojome daug jo paslapčių. Galvės ežeras turi 21 salą, kurios apipintos įvairiomis legendomis. Vienoje iš jų sakoma, kad žiemą ežeras neužšąla, jei nebūna skenduolio. Šiurpoka, ar ne?
Pasidalinę į tris grupes, pradėjome kelionę po Karaimų žemę - Karaimščyzną. Vienas didžiausių Trakų ypatumų - tai čia gyvenanti karaimų tauta, ištikima savo tradicijoms, tikėjimui, papročiams ir kalbai. Yra net sakoma, kad Trakai - pasaulio karaimų sostinė. LDK kunigaikštis Vytautas Didysis apie 1398m. iš Krymo išvedė kelis šimtus karaimų šeimų ir įkurdino juos Trakuose tarp 2-jų pilių. Vėliau įvyko dar keli perkėlimai ir yra manoma, kad valdant Vytautui, Trakuose gyveno apie 1500 karaimų.
Trakų salos pilies istorija buvo taip pat išgirsta. Apie Trakų karaimų šventovę, maldos namus – kenesą papasakojo virtualus vedlys. Pats karaimų tikėjimas - karaizmas - kaip atskira religija susiformavo 8 a. Irako teritorijoje. Karaimai tiki, kad visos šventos tiesos glūdi Šventajame rašte.
1576 m. Trakuose buvo pastatyta pirmoji karaimų mokykla, kur buvo mokoma karaimų religijos ir kalbos. Šiandien tai yra viena rečiausių pasaulio kalbų. 30 žmonių pasaulyje kalba karaimų kalba, visi jie priklauso Lietuvos karaimų bendruomenei.
Manau, kad kiekvienas, kuris keliavo karaimų istorijos pėdsakais, liko praturtintas žiniomis. Supratimas, kad tik 30 žmonių yra karaimų kalba kalbančiųjų, privertė susimąstyti apie gimtosios kalbos svarbą, jos puoselėjimą ir išsaugojimą. Žinojimas istorijos yra tai, kas suteikia platesnį viso pasaulio supratimą, pateikia atsakymus į daugybę klausimų. „Istorija – tikras praeities liudininkas, tiesos šviesa, gyvoji atmintis.” - Ciceronas.
Parengė anglų kalbos mokytoja Daiva Rimšienė
{besps}2022_2023/2022_10_28_karaimai{/besps}